Na spadek liczby zachorowań i śmiertelności w XIX wieku miały wpływ:
- odkrycie szczepionki przeciw gruźlicy
- odkrycie bakterii chorobotwórczych, wywołujących gruźlicę i cholerę
- wynalezienie promieniowania Roentgenowskiego
- zaostrzenie zasad przestrzegania higieny, zwłaszcza w szpitalach
- opracowanie techniki pasteryzacji - podgrzewaniu substancji do odpowiednich temperatur, które zabijają szkodliwe bakterie
XIX wiek był przełomowy w wielu aspektach, w tym w dziedzinie medycyny. Kolejne odkrycia naukowe, narodziny bakteriologii, a także upowszechnianie wiedzy o higienie pozwoliły lepiej dbać o ludzkie zdrowie.
Wskazania lekarzy dot. higieny wywarły przemożny wpływ na mentalność ludzi Zachodu. To ich inspiracji zawdzięczamy m.in. powrót do zwyczaju regularnego mycia ciała, powstanie zorganizowanego systemu oczyszczania ludzkich siedlisk z odpadów i ścieków, a także zapewnienie powszechnego dostępu do zdrowej wody i pokarmu. W 1829 r. grupa lekarzy francuskich zaczęła wydawać pierwsze czasopismo poświęcone higienie i medycynie prewencyjnej. Opierając się na obserwacji i analizie danych statystycznych, dążyli oni do wykrycia przyczyn zachorowań i umieralności.
W połowie XIX wieku badania niemieckiego lekarza Rudolfa Virchowa pozwoliły zrozumieć istotę wielu schorzeń, w tym białaczki, ale prawdziwy przełom przyniosły dopiero narodziny bakteriologii, dzięki której zarzucono pogląd, że choroby przenoszone są przez powietrze, a o zapadalności na nie decydują warunki naturalne, w których żyje człowiek. Podstawy mikrobiologii stworzył francuski biolog Ludwik Pasteur, który w 1862 r. dowiódł, że za powstawanie chorób odpowiedzialne są zarazki. Pogląd ten bardzo późno został przyjęty przez innych lekarzy. Dopiero w latach 70. i 80. XIX w. spektakularne odkrycie kolejnych bakterii (wąglika, gronkowca, cholery i prątka gruźlicy) wyznaczyło nowy kierunek badań, a dzięki nieco późniejszemu rozwojowi chemii umożliwiło wreszcie znaczne ograniczenie umieralności na choroby zakaźne.
Autor:
janitorwfda
Oceń odpowiedź:
7