Przeczytaj tekst, a następnie wykonaj polecenia i odpowiedz na pytania dotyczące mechanizmów ewolucji.
Wspólnym przodkiem zięb darwinek był gatunek zięby pochodzący z Ameryki Południowej. Jego przedstawiciele przenieśli się na różne wyspy, gdzie ptaki musiały przystosować się do innych warunków środowiska, m.in. do innego rodzaju pokarmu. U części ptaków na każdej z tych wysp pojawiały się mutacje, które prowadziły do zmiany kształtu dzioba. Mutacje te okazały się korzystne, ponieważ ptaki z mutacją łatwiej zdobywały pokarm. Na jednej z wysp u ptaków wydłużenie dzioba umożliwiło im pobieranie pokarmu z dostępnych tam kwiatów kaktusów. Na drugiej wyspie dziób zięb stał się masywniejszy, dzięki czemu łatwiej im było żywić się nasionami w twardych łupinach. Ptakom z mutacjami łatwiej było żywić się dostępnym pokarmem, wygrywały więc konkurencję z ptakami o kształcie dzioba typowym dla gatunku wyjściowego, który przyleciał na wyspy. Dzięki temu miały większe szanse na przeżycie, osiągnięcie dojrzałości i rozmnożenie się, a więc przekazanie korzystnej cechy kształtu dzioba kolejnym pokoleniom. W efekcie doprowadziło to do tego, że tylko one przetrwały na wyspach. Nie mogły się one również krzyżować (rozmnażać) z gatunkami z innych wysp ani z gatunkiem wyjściowym, ponieważ oddzielało je morze. W ten sposób powstały dwa nowe gatunki zięby: darwinka kaktusowa i darwinka wielkodzioba.
a) Zaznacz, co było przyczyną powstania nowego kształtu dzioba u obu gatunków zięb:
Środowisko B. Mutacja C. Chęć przeżycia D. Selekcja sztuczna.
b) Jaką korzyść uzyskały ptaki dzięki zmianom kształtu dzioba?
c) Jak nazywa się w teorii ewolucji rodzaj konkurencji pomiędzy ziębami przedstawiony w tym tekście.
d) Jak nazywa się mechanizm ewolucji, który pozwala przeżyć i rozmnożyć się organizmom lepiej przystosowanym do środowiska?
e) Jak nazywa się mechanizm ewolucji, który nie dopuścił do krzyżowania się ze sobą osobników z nowo powstających gatunków?
Na wykresach przedstawiono dane dotyczące miast w Polsce.
[96]
40
80
ponizej 20 tys. os.
3
30
20-49,9 tys. os.
20-49,9 tys. os.
ponizej 20 tys. os.
40
20
50-99,9 tys. os.
100-199,9 tys. os.
50-99,9 tys. os.
100-199,9 tys. os.
200 tys. os. i więcej
20
10
200 tys. os. I więcej
0
0
Miasta wg grup wielkościowych w 2018 r.
Udział miast poszczególnych grup wielkościowych
wogólnej liczbie ludności miejskiej w 2018 r.
Zaznacz poprawne uzupełnienia zdań.
Większość miast w Polsce to ośrodki miejskie liczące A / B. Najwięcej mieszkańców miast
żyje jednak w C/D ośrodkach miejskich.
A. do 20 tys. mieszkańców
C. małych (do 20 tys. osób)
B. 200 tys. i więcej mieszkańców
D. bardzo dużych (200 tys. i więcej osób)
Proszę o pomoc, daje naj, zadanie w załączniku
3 Uszereguj chronologicznie podane etapy procesu krzepnięcia krwi (A-E).A. Płytki krwi wydzielają substancję przekształcającą fibrynogen w fibrynę.B. Naczynie krwionośne ulega uszkodzeniuC. Fibryna tworzy sieć, która zatrzymuje komórki krwi.D. Płytki krwi przyklejają się do brzegów rany.E. Sieć twardnieje, tworząc skrzep w ścianie naczynia.