Liczbę powłok elektronowych odczytać można z układu okresowego pierwiastków chemicznych. To, w którym okresie znajduje się dany pierwiastek informuje nas o liczbie powłok, np.: węgiel leży w drugim okresie, więc ma dwie powłoki elektronowe.
Liczbę elektronów walencyjnych również można odczytać z układu okresowego. To, w której grupie leży pierwiastek informuje nas o liczbie elektronów walencyjnych, np.: węgiel leży w 14 grupie, więc ma 4 elektrony walencyjne (14 - 10 = 4).
Konfiguracje elektronowe zapisujemy poprzez napisanie, w pierwszej kolejności, ilości powłok elektronowych, np.: jeżeli w przypadku węgla wiemy, że są dwie powłoki walencyjne to zapisujemy na początku K L. Następnie piszemy na ostatniej powłoce - czyli powłoce walencyjnej ile jest elektronów - to co odczytaliśmy z układu okresowego, czyli w przypadku węgla, który ma 4 elektrony walencyjne napiszemy K [tex]L^{4}[/tex]. Następnie uzupełniamy pozostałe powłoki elektronowe o pozostałe elektrony, które są obecne w atomie (ich liczbę odczytasz z układu okresowego - jest to liczba porządkowa czyli w przypadku węgla jest to 6). Skoro węgiel ma w sumie 6 elektronów a 4 są obecne na powłoce walencyjnej to zostają nam do rozmieszczenia tylko 2 elektrony i znajdą się one na powłoce K. Czyli zapis konfiguracji elektronowej to [tex]K^{2} L^{4}[/tex].
Pamiętaj tylko, że każda powłoka elektronowa ma jakąś maksymalną liczbę elektronów, którą może pomieścić. Powłoka K może maksymalnie pomieścić 2 elektrony, powłoka L 8 elektronów, powłoka M 18 elektronów itd. (wzór na liczbę elektronów to [tex]2n^{2}[/tex], gdzie n to numer powłoki elektronowej, czyli powłoka K to pierwsza powłoka więc ma n=1, powłoka L to druga powłoka więc ma n = 2 itd.).
Pozostałe rozwiązania zamieszczam w załączniku.
Mam nadzieję, że pomogłam.
"Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć."
M. Skłodowska - Curie