Wygląd Dobrzynia
Dom Dobrzyńskich stał między karczmą, a kościołem. Był zaniedbany. Ogród nie miał płotu, brama była popsuta i nikt nie dbał o jego otoczenie. Posiadał wozownie, oborę, świetlicę i stajnię. Jak określił go sam autor: dwór przypominał królikarnię.
Szlachta Dobrzyńska
Szlachcice byli mężni, a szlachcianki niezwykle piękne. Kiedyś byli dobrze usytuowaną szlachtą goszczącą na sejmikach i walczącą w królewskim wojsku. Ostatnimi czasy jednak zubożeli i pracować musieli sami na siebie jako chłopstwo. Mieli czarne włosy i oczy. Charakteryzowały ich wysokie czoła i orle nosy. Zachowali mazurską mowę i zwyczaje.
Maciej Dobrzyński
Stał na czele rodziny. Nazywany był Kurkiem na kościele, Zabokiem, Królikiem i Maćkiem nad Maćkami. Miał 72 lata. Był niski, ale dziarski. Był bystry, sprytny, odważny i łatwo popadał w gniew.
Co mówi sędzia na temat planów Jacka Soplicy wobec Tadeusza i Zosi?
Mówi, że to nie jego sprawa i, że zajmowanie się nią go nudzi. Na koniec pomaga jednak Jackowi namówić Tadeusza na ten związek.
Czyje przybycie zapowiada Robak? Do czego namawia sędziego?
Zapowiada przybycie Napoleona. Namawia go do walki o Polskę.
Pan Tadeusz to napisana przez Adama Mickiewicza dwutomowa epopeja narodowa. Na kartach dwunastu ksiąg, pisanych wierszem opisane zostały szlacheckie historie rodu Sopliców.