Odpowiedź:
Wyjaśnienie:
Artyści na przestrzeni setek lat przeplatają swoje dzieła różną maścią elementów fantastycznych, czy są to postaci duchów, upiorów, czarownic czy mistycznych elementów przyrody, które ożywione przyjmują ludzkie cechy. Warto się zastanowić jak wprowadzenie fantastycznych elementów wpływa na przesłanie całego dzieła. Wprowadzanie elementów fantastycznych nadaje utworowi tajemniczości, wprowadza w niepokój, ma również ważny charakter dydaktyczny. Zjawy przedstawiają ludzkie zachowania, przywileje, wartości, zasady, problemy ukazują co dobre, a co złe.
W podanym fragmencie dramatu autorstwa Stanisława Wyspiańskiego pod tytułem „Wesele”, ukazana została rozmowa Poety z Rycerzem. Pierwszy z nich to postać realistyczna drugi zaś fantastyczna. Poeta nie wiedział z kim ma przyjemność rozmawiać, dlatego wypytywał o tożsamość zjawy. Rycerz nieustannie namawiał do walki, powinien wziąć miech zbroję i walczyć na polu bitwy razem z innymi. Postać zjawy ukazuje walecznego patriotę, który jest oddany ojczyźnie. Przedstawia on Poecie, iż jego głos powinien krzepić ludzi, jednoczyć i mobilizować do obrony Polski oraz walki o niepodległość. Ta rozmowa z duchem znacząco wpłynęła na przesłanie całego dzieła – wskazała, z czym Polacy mieli największe problemy w obliczu zniewolenia. Ukazanie tej zjawy ma za zadanie nakłonić czytelnika do zmiany zachowania i postaw wobec kraju.
W „Weselu” ukazują się również inne zjawy jak np. zmarły narzeczony Marysi, Hetmana czy Wernyhorę. Wernyhora objawia się gospodarzowi i jego przybycie odgrywa ważną rolę, gdyż powierza mu ważne zadanie. Ma on zebrać ludzi i zadąć w złoty róg, aby wezwać Wernyhorę, gdy będą gotowi. Niestety plan nie wypalił, róg dostał Jasiek, który chwilę później zasnął. Niedługo później zgubił on róg. Postać Wernyhory jest kluczowa w całej powieści. Ukazuje, iż naród Polski powinien zebrać się do walki o niepodległość, aby wydostać się spod sideł zaborców, jednak nie są oni przygotowani na takie akcje narodowo- polityczne. Wyspiański wprowadzając elementy fantastyki pokazał, że społeczeństwo musi się jeszcze dużo nauczyć, aby odzyskać wolność.
Kolejnym utworem, w którym występuje taka sama problematyka są „Dziady” Adama Mickiewicza szczególnie cz. II. Głównymi bohaterami są duchy, które przybywają do przycmentarnej kaplicy w Dzień Zaduszny. Jedna z zjaw, ukazująca się uczestnikom obrzędu jest Widmo Złego Pana. Za życia był bezwzględny dla innych ludzi. Nie kierował się sercem czy uczuciami, lecz liczyło się dla niego wyłącznie cierpienie niewinnych. Po odejściu z świata żywych dostał to na co zasłużył. Doznał głodu oraz pragnienia, nawet kiedy guślarz dał mu wody i dwa ziarenka pszenicy nie mógł ich zjeść, gdyż ptaki, czyli dusze skrzywdzonych przez niego ludzi wydziobały mu wszystko. Pojawiło się również kilka innych zjaw, które rozmawiały z Guślarzem oraz z chórem wieśniaków i wieśniaczek, opowiadały swoje historie, mówiły czego pragną oraz co muszą zrobić, aby się dostać do nieba. Pojawienie się tych postaci dało ludziom nadzieję, że istnieje życie pozaziemskie a także, że zło popłaca, a zło oraz popełnione zbrodnie spotyka zasłużona sprawiedliwa kara.
Wszystko co przedstawiłem w mojej pracy udowadnia, że wprowadzenie elementów fantastycznych w dziełach wpływa na przesłanie całego utworu. Postacie duchów i zjaw nakłaniają czytelnika do myślenia i analizowania treści utworu. W przedstawionych przeze mnie działach, każda zjawa czy duch jest symbolem czegoś innego, każdy może odebrać to w jaki sposób chce i nauczy go to czegoś innego. Przez dodanie fantastyki działa też nasza wyobraźnia przez co jest nam łatwiej wyobrazić sobie w głowie czytany tekst.