Temat:
PolskiAutor:
stephengrantUtworzono:
1 rok temuOdpowiedź:
1. Basia przyjechała do Polski z Czeczenii, natomiast Jean-Philippe z Demokratycznej Republiki Konga. Basia mieszka z rodziną, a Jean-Philippe samotnie, ponieważ jego rodzina pozostała w ojczyźnie.
2. Basia wyjechała z Czeczenii, ponieważ panowała tam wojna i kobieta bała się o swoje dzieci. Jean-Philippe był natomiast więźniem politycznym, któremu groziła śmierć za sprzeciwianie się reżimowi prezydenta.
3. Jean-Philippe w Kongu był szefem Sieci na rzecz Trwałego Rozwoju Konga. Zajmował się pomocą w wejściu na rynek pracy oraz udzielał porad prawnych.
4. Basia jechała do Polski aż rok. Miała różne przymusowe przystanki. Podróżowała oddzielona od swoich dzieci, nie widząc ich wcale przez ten czas. Było to dla niej bardzo trudne. Jean-Philippe jechał do Polski przez Nigerię. Podróż wiązała się w jego przypadku ze strachem przed zimnem oraz rasizmem.
5. Basia mówi, że nie ma domu w Polsce, ponieważ nie posiada tutaj niczego na własność i nie jest pewna czy będzie mogła pozostać w kraju na stałe. Nie otrzymała bowiem jeszcze statusu uchodźcy. Czuje się tutaj obco i tęskni za własną ojczyzną.
6. Najbardziej bolesne dla Jeana-Philippe’a jest to, że mieszka daleko od swojej rodziny, która pozostała w Kongu. Ma z nią ograniczony kontakt, ponieważ nie mają oni stałego dostępu do internetu.
7. O tym, że zamieszczony tekst jest reportażem, świadczy fakt, że ukazuje on fakty i sytuacje, które zna z relacji uczestników tych wydarzeń. Tekst zawiera również autentyczne wypowiedzi świadków opisywanych zdarzeń.
8. Polacy mogą użyć w stosunku do Basi i Jeana-Philippe’a określeń:
- cudzoziemiec, ponieważ nie pochodzą z Polski i nie mają polskiego obywatelstwa,
- uchodźca, ponieważ uciekli z własnych krajów z powodu wojny i represji,
- imigrant, ponieważ są cudzoziemcami, którzy przyjechali do Polski.
Autor:
ellianajtew
Oceń odpowiedź:
8