Jaką funkcję mogą pełnić w utworze opisy przyrody? Omów zagadnienie, odwołując się do fragmentu powieści Stefana Żeromskiego Ludzie bezdomni oraz wybranych tekstów kultury.

question img

Odpowiedzi 1

         Moim zadaniem jest omówienie jakie funkcje może pełnić w utworze opis przyrody. Mam omówić zagadnienie odwołując się do fragmentu powieści Stefana Żeromskiego „Ludzie bezdomni” oraz wybranych tekstów kultury.

         Przyroda to wszelka natura, która nas otacza. W życiu mamy z nią styczność niemal codziennie. Nic dziwnego, że staje się przez to tematem wielu utworów literackich. Przyroda w dziełach przyjmuje wiele funkcji. Może być ona symboliczna, może nadawać pewien nastrój, niekiedy staje się ona punktem wyjścia do rozważań związanym chociażby z opisem danego miejsca. Wymienione przede mnie przykłady to jedynie nieliczne przykłady wykorzystywania przyrody.

         W przytoczonym fragmencie powieści Stefana Żeromskiego pt.”Ludzie bezdomni” został zawarty bardzo rozbudowany opis natury. Główny bohater, którym jest Judym, przygląda się obrazowi miasta, które powoli powraca do życia, po niedawnej burzy. Bohater bardzo emocjonalnie reaguje na widoki za oknem. Przyroda, którą zaobserwował wprawia go zadumę. Judym czuje się natchniony co doskonale oddają jego przemyślenia. W swoich wypowiedziach wykorzystuje liczne metafory oraz porównania. Opisy są impresjonistyczne, ponieważ ukazują zmienność oraz ulotność przedstawionej rzeczywistości.  Przytoczonym fragmencie przyroda ukazuje nastrój, który można uznać za nostalgiczny.

         Innym, bardzo oczywistym przykładem, gdzie została bardzo szczegółowo opisana przyroda jest epopeja Adama Mickiewicza pt. „Pan Tadeusz”. W przypadku tego utworu przyroda pełni funkcję symboliczną, ponieważ wskazuje na patriotyzm oraz miłość do swojej ojczyzny. Pierwszy opis przyrody znajduje się już na samym początku utworu. Inwokacja rozpoczyna się ona apostrofą do Litwy, za którą narrator tęskni. Uważa on ojczyznę za najważniejszą wartość, jednak jak sam wskazuje, docenia się ją dopiero w momencie, kiedy się ją traci. Narrator opisuje pagórki, rzeki oraz pola. Są one bardzo szczegółowo i poetycko opisane, przy użyciu wielu środków stylistycznych, przede wszystkim takich jak metafory czy też porównania. Przyroda jest czymś bardzo bliskim dla mieszkańców Soplicowa. Towarzyszy im nieustannie, stanowi nieodzowny elementem ich życia. Chociażby położenie słońca określa czas spotkań czy też czas wykonywania danych prac.

         W powieści Władysława Reymonta pt.”Chłopi” przyroda również jest niezwykle ważnym elementem. Wyznacza rytm życia mieszkańców Lipiec. Wschód słońca oznacza, że wstaje nowy dzień. Cała Wieś wówczas budzi się do życia, ludzie szykują się do pójścia w pole. Zachód słońca natomiast oznacza koniec prac. Również zjawiska pogodowe mają wpływ na życie ludzi, ponieważ ich praca znacząco różni się kiedy np. świeci słońce albo pada deszcz. Istotnie są także pory roku, ponieważ to przede wszystkim uwarunkowania atmosferyczne wpływają na wykonywaną pracę w polu. Można zatem powiedzieć, że przyroda determinuje życie chłopów. Natura sama w sobie zachwyca swoim urokiem. Ludzie bardzo ją cenią, często wpływa ona na samopoczucie. Symbolicznym momentem ukazania bliskości natury i chłopów, jest śmierć Boryny, który umiera na polu i staje się jednością z przyrodą.

         Przyroda jest nieodłącznym elementem życia ludzi. Niekiedy staje się punktem wyjścia do rozważań, tak jak w przypadku Judyma z powieści Żeromskiego. W przypadku epopei Mickiewicza natura  ma charakter symboliczny, ponieważ stanowi część ojczyzny, którą darzy się miłością. Zdarza się również, że przyroda niezwykle oddziałuje i wpływa na ludzi, czego doskonałym przykładem są mieszkańcy Lipiec z powieści Reymonta pt. „Chłopi”, dla których przyroda staje się nieodzownym elementem, który w znaczący sposób wpływa na ich życie.

Znasz odpowiedź? Dodaj ją tutaj!

Can't find the answer?

Zaloguj się z Google

lub

Zapomniałeś(aś) hasła?

Nie mam jeszcze konta, ale chcę je założyć Zarejestruj się

Wybierz język i region
How much to ban the user?
1 hour 1 day 100 years