Odpowiedź:
1.Ewolucja biologiczna – zmiany cech całych grup organizmów następujące z biegiem pokoleń.
2.Ogólnie ewolucja to proces rozwoju życia na Ziemi, polegający na stopniowym dokonywaniu się zmian w populacjach, czego efektem jest powstawanie nowych gatunków.
Jeśli na przestrzeni wielu milionów lat organizmy były narażone na np. kataklizmy, katastrofy i inne niszczące czynniki, miały ograniczone zasoby środowiska, zaczynała sie walka o byt. Jej efektem zgodnie z prawem ewolucji darwina był dobór naturalny - z populacji przeżywały osobniki najlepiej przystosowane, czyli potrafiące zmienić się dogodnie do warunków. Najlepsze osobniki przekazywały pożądane cechy potomstwu, co prowadziło do species - powstawania nowych gatunków.
3.-Bezpośrednie dowody ewolucji
Dane paleontologiczne, a więc skamieniałości i odciski skalne organizmów.
Ich wiek jest określany precyzyjnie mierzony dzięki datowaniu izotopowemu.
-Pośrednie dowody ewolucji:
budowa komórkowa organizmów,
podobieństwo w strukturze histonów u Eucaryota,
4.Skamieniałości to inaczej szczątki lub całe organizmy zachowane w postaci skamielin. Mogą to być kości, jaja, odchody - koprolity. Powstają w wyniku procesu fosylizacji, czyli zastąpienia substancji budującej części pierwotne organizmu np. węglanem wapnia lub krzemionką.
5.Porównaj szkielet skrzydła nietoperza z kończyną górną człowieka. Wyjaśnij czy mamy tu dotyczenia z homologią, czy analogią? Ćwiczenie 4
Wymień co najmniej trzy dowody ewolucji świadczące o wspólnym rodowodzie kręgowców.
6.-dwuboczna symetria CIAŁA,
-podobnie zbudowany kręgosłup,
-podział szkieletu czaszki na mózgoczaszkę i trzewioczaszkę,
Wyjaśnienie:
Nie ma za co