Odpowiedź:
W skład takiego zestawu będą wchodziły z pewnością:
– Materiał – najłatwiej haftuje się na kanwie ze względu na bardzo regularny układ nitek. Materiał ten jest dość sztywny. Służy w głównej mierze do haftowania obrazów. Kanwa występuje w wielu kolorach oraz gęstościach. Gęstość kanwy wyraża się w liczbach krzyżyków na jeden cal, co oznacza, że np. na kanwie 14 ct, mieści się 14 krzyżyków
Często wykonuje się też hafty na lnie, zwłaszcza gdy haftujemy obrus, serwetki, torbę itd. W tym wypadku możemy mieć duże trudności z liczeniem splotów, bo len ma dość nieregularną strukturę – jedne przędze są grubsze, inne cieńsze, a to ma wpływ na kształt krzyżyków. Gdy już zdecydujemy się wyszywać na tej tkaninie, przy zakupie należy zwrócić uwagę, by cały materiał był jak najbardziej jednolity, dzięki temu uczynimy naszą pracę znacznie przyjemniejszą.
– Mulina – do haftowania używa się mulin, czyli bawełnianych nitek dostępnych w setkach kolorów. Zbudowane są one z 6 cieniutkich niteczek, które można rozdzielać i używać 2, 3, 4 lu 5 nitek. Istnieją także muliny cieniowane oraz muliny do efektów specjalnych, np. z brokatem, perłowe, które wzbogacają wygląd naszego dzieła.
– Igła – możemy użyć zwykłej igły albo specjalnych igieł do haftowania. Mają one szersze oczka, co jest istotne przy nawlekaniu dość grubej muliny oraz tępy szpic, co ochroni z kolei palce. Igły mają różne rozmiary, ich wielkość dobiera się do gęstości kanwy. Jest to istotne, jeśli haftowanie ma być przyjemne i nie wymagać używania nadmiernej siły.
Można wyhaftować piękny obraz przy minimalnym wyposażeniu (podane powyżej), ale warto ułatwić sobie życie kilkoma dodatkowymi elementami:
– Tamborek – metalowe lub plastikowe okręgi zachodzące na siebie. Mogą występować także w kształcie owalnym. Materiał umieszcza się między jednym a drugim elementem i zaciska go poprzez przekręcenie śrubki. Tamborek ma za zadanie utrzymać materiał naciągnięty, co jest niezbędne przy haftowaniu. Po skończeniu obrazu tamborek może przemienić się w ramkę dla naszego haftu.
– Lupa – stojąca lub zawieszana na szyję. Takie urządzenie odciąża wzrok, zwłaszcza gdy robimy malutkie krzyżyki. Doskonalsza wersja takiej lupy to lupa z lampką imitującą światło dziennie. Za taki gadżet nasze oczy będą nam bardzo wdzięczne.
– Nożyczki do haftu – malutkie nożyczki o ostrych końcach, niezastąpione przy usuwaniu drobnych niteczek.
Dodałybyście coś do tego niezbędnika? Opowiedzcie o swoich zestawach do haftowania!
Wyjaśnienie: