Okres dorastania jest czasem
bardzo dynamicznym i trudnym dla nastolatków. Każdy młody człowiek spotyka się z wieloma trudnościami i ciężkimi przeżyciami.
Aby sobie z nimi poradzić, bardzo ważne jest kształtowanie w sobie umiejętności odpowiedniego wyrażania złości. Gdy gromadzą się w nas negatywne emocje, nie należy ich w sobie tłumić. Ważne jest wyrzucić z siebie frustrację, albo też ją ujarzmić. Pomocne mogą się okazać w tym przypadku techniki relaksacyjne. Kolejnym ratunkiem dla dorastającego człowieka może być osoba bliska i rozmowa z nią. Młodzi ludzie potrzebują również autorytetu, za którym będą się kierować. Bardzo dobrym rozwiązaniem mogą być tu książki, które odpowiadają na wiele nurtujących pytań i ułatwiają zrozumienie otaczającej nas rzeczywistości.
Trudne przeżycia tworzą w dorastającym człowieku bunt i poczucie niezrozumienia, dużą rolę w tym zakresie odgrywają rodzice. Szczera rozmowa i wspólne spędzanie czasu mają za zadanie pokazać nastolatkowi, że nie jest sam w swoich problemach.
Nie można również zapomnieć o wolnej przestrzeni dla młodego człowieka. Poczucie osaczenia przez dorosłych i wzmożona kontrola przynosi odwrotny skutek i jeszcze bardziej zamyka nastolatka w sobie i wywołuje w nim agresję.
Każdy młody człowiek jest inny i będzie potrzebował indywidualnego podejścia, jednak bez wątpienia każdy będzie potrzebował wyrozumiałości i cierpliwości. Dorastanie polega na doświadczaniu trudnych przeżyć i zmierzenia się z nimi, a do tego potrzebny jest czas, który leczy rany.