Musimy przedstawić stosunki z sąsiadami Polski na przełomie XV i XVI wieku.
Na przełomie XV i XVI wieku stosunki Polski z sąsiadami były bardzo trudne i napięte. Właściwie dobre stosunki mieliśmy tylko z Królestwem Węgier i Czech.
Z Cesarstwem Habsburgów mieliśmy raczej trudne relację. Zawiązali oni sojusz antypolski razem z Prusami i księstwem moskiewskim. Jedna relację ociepliły się nieznacznie po zjeździe wiedeńskim w 1515r.
Z Państwem Krzyżackim i księstwem moskiewskim mieliśmy bardzo wrogie relację. Krzyżacy mimo iż już nie tak silny dalej stanowili zagrożenie.
Po zjedzie wiedeńskim doszło do wojny z nimi, która skończyła się zwycięstwem Polski oraz zmienieniem Państwa Krzyżackiego w Państwo świeckie.
Odradzające się księstwo moskiewskie traktowało ziemie polski jak miejsca do ekspansji. Chcieli zagarnąć wschodnie tereny Rzeczpospolitej.
Doprowadziło to do długich i wyczerpujących walk, w których Polska utraciła kilka ziem.
Dobre stosunki utrzymywaliśmy z Królestwem Węgier i Czech. Na ich tronie również zasiadali władzy z dynastii Jagiellonów. Do casu jednak śmierci Ludwika Jagiellońskiego pod Mohaczem. Wtedy zgodnie z układem wiedeńskim władza przeszła w ręce Habsburgów.
#SPJ4
Autor:
moisesnwwf
Oceń odpowiedź:
1