Właściwości fizyko-chemiczne wody a jej znaczenie dla organizmów
1. Woda jest uniwersalnym rozpuszczalnikiem
Woda jest rozpuszczalnikiem związków polarnych, które budują organizmy. Dzięki tej właściwości woda tworzy w organizmie środowisko, w którym mogą przebiegać reakcje chemiczne.
2. Woda ma duże napięcie powierzchniowe
Napięcie powierzchniowe jest przejawem występowania sił spójności (inaczej zwanych siłami kohezji). Są to siły przyciągania międzycząsteczkowego. Napięcie powierzchniowe umożliwia lekkim organizmom utrzymywanie się na powierzchni wody np. owad nartnik utrzymuje się na powierzchni wody.
3. Woda ma mniejszą gęstość w stanie stałym (lód) niż w stanie ciekłym
Największa gęstość wody jest obserwowana w temperaturze 4°C - wynosi ona wtedy 1 g/cm³. Gęstość wody maleje wraz ze spadkiem temperatury. W wyniku tego lód jest lżejszy od wody, więc utrzymuje się na powierzchni wody. Jest to istotne dla organizmów zimą. Lód utrzymujący się na powierzchni wody tworzy warstwę izolacyjną, która chroni przed zamarzaniem dna zbiorników i przed utratą ciepła. Dzięki temu organizmy wodne mogą przeżyć w wodzie pod lodem.
4. Woda ma wysokie ciepło parowania
Przez to, że woda ma wysokie ciepło parowania to należy dostarczyć dużo energii zmiany stanu skupienia wody (aby zmienić stan skupienia wody z ciekłego na gazowy to trzeba zerwać wiązania wodorowe).
Ta właściwość jest ważna dla organizmów w procesie termoregulacji. Ssaki wydzielają pot, który chroni je przed przegrzaniem organizmu (pot paruje).
5. Woda jest dobrym przewodnikiem ciepła
Dzięki tej właściwości woda może z łatwością rozprowadzać ciepło, a w skutek tego wyrównać temperaturę organizmu.
6. Woda ma duże ciepło właściwe
Ciepło właściwe to ilość ciepła, którą trzeba dostarczyć aby podnieść temperaturę 1 grama substancji o 1°C. Jest to ważna właściwość dla organizmów, ponieważ dzięki niej woda chroni organizm przed wahaniami temperatur i zmianami temperatury otoczenia.
#SPJ1