Przedstaw różnice między postępowaniem niemieckich okupantów w europie zachodniej i wschodniej.

Odpowiedzi 1

Niemieccy okupanci podczas II wojny światowej diametralnie inaczej podchodzili do terenów okupowanych w Europie Zachodniej i Wschodniej.

W Europie Wschodniej:

- tworzone były obozy koncentracyjne

- systematycznie dokonywano czystek etnicznych na podstawie ideologii nazistowskiej

- stałe represje o sile znacznie większej niż w Europie Zachodniej - cenzura, wywozy na roboty przymusowe i do obozów koncentracyjnych

- wprowadzanie niemieckiej administracji

W Europie Zachodniej:

- nie wprowadzano całkowicie niemieckiej administracji, były zachowane  pewne elementy pierwotnych struktur administracyjnych

- represje ludności były o wiele mniej nasilone

- na terenie Europie Zachodniej były tylko nieliczne obozy koncentracyjne, zwłaszcza w porównaniu z Europą Wschodnią

Ziemie polskie, które znalazły się pod okupacją niemiecką, podzielono na dwie części:

  • Pomorze, Wielkopolskę, Śląsk, zachodnią część województwa łódzkiego, północne Mazowsze i Suwalszczyznę wcielono do III Rzeszy.
  • Z pozostałych ziem utworzono Generalne Gubernatorstwo ze stolicą w Krakowie, na którego czele stanął rezydujący na Wawelu gubernator Hans Frank.

Od pierwszych dni okupacji polityka niemiecka wobec społeczeństwa polskiego była niezwykle represyjna – była realizowana zgodnie z deklaracją Heinricha Himmlera, który oświadczył, że zagłada Polaków jest podstawowym obowiązkiem narodu niemieckiego, a „Polacy zostaną starci z powierzchni ziemi”. Mieli zostać przekształceni w społeczność pozbawioną tożsamości narodowej i kulturowej, pracującą niewolniczo dla Niemców. Jedną ze służących temu metod była eksterminacja elit społeczeństwa polskiego. W egzekucjach i obozach koncentracyjnych zamordowano wielu polskich inteligentów, w tym wybitnych twórców nauki i kultury.

Na ziemiach wcielonych do Rzeszy w pierwszych miesiącach swych rządów Niemcy rozstrzelali ok. 40 tys. przedstawicieli tamtejszej polskiej elity. Na Pomorzu miejscem kaźni Polaków była Piaśnica i obóz koncentracyjny Stutthof w pobliżu Gdańska.

W ciągu kilku miesięcy z ziem wcielonych do Rzeszy wysiedlono nie mniej niż 860 tys. obywateli polskich. Ich domy zajęli Niemcy, sprowadzani z różnych części Europy. Wprowadzono niemieckie nazwy miejscowości i ulic. Polaków pozbawiono praw obywatelskich, nakazano kłaniać się na ulicy Niemcom i ustępować im pierwszeństwa, niepokornych bito i więziono. Zabroniono zmiany miejsca zamieszkania i korzystania z telefonów.

Znasz odpowiedź? Dodaj ją tutaj!

Can't find the answer?

Zaloguj się z Google

lub

Zapomniałeś(aś) hasła?

Nie mam jeszcze konta, ale chcę je założyć Zarejestruj się

Wybierz język i region
How much to ban the user?
1 hour 1 day 100 years