Temat:
HistoriaAutor:
danicaterryUtworzono:
1 rok temuCzynniki geograficzne, takie jak rozmieszczenie rzek czy wysokość nad poziomem morza od zawsze miały ogromny wpływ na rozwój różnych cywilizacji. Podstawą istnienia każdej cywilizacji było rolnictwo, tak więc żyzne gleby i dostępność do wody, co występuje np. w dolinach rzek były idealnymi warunkami dla rozwoju osadnictwa. Dla tego również ważne jest ukształtowanie terenu, ponieważ na nizinach rolnictwo może być uprawiane na większą skalę niż na terenach górzystych. Odpowiada to miejscom występowania dwóch pierwszych wielkich cywilizacji - Mezopotamia w rejonie Żyznego Półksiężyca i Egipt w delcie Nilu. Innym aspektem jest bezpieczeństwo, które zapewnia obecność gór. Widoczne to było na przykładzie starożytnej Grecji.
Znaczenie wybranych, nieomówionych geograficznych czynników klimatotwórczych:
- Szerokość geograficzna wpływa na wysokość górowania Słońca nad horyzontem i czas dotarcia promieni słonecznych do powierzchni Ziemi, a więc na to, jak ciepłe jest powietrze, jak są rozłożone opady w ciągu roku. Im bliżej równika tym wyższa temperatura. Idąc dalej ku biegunom temperatura sukcesywnie spada.
- Rozkład lądów i oceanów warunkuje miejsca powstawania mas powietrza oraz warunki pogodowe. Oddalenie od mórz i oceanów wzmaga kontynentalizm, czyli występowanie ostrych warunków pogodowych, jak np. siarczyste zimy. Sąsiedztwo z dużymi akwenami wodnymi wzmaga oceanizm, czyli złagodzenie warunków pogodowych.
- Wysokość nad poziomem morza decyduje o warunkach termicznych danego miejsca, gdyż wraz ze wzrostem wysokości temperatura maleje. Dzieje się tak, ponieważ powietrze ogrzewa się od powierzchni ziemi. Im dalej od niej, tym temperatura jest niższa.
- Układ terenu - łańcuchy górskie i wyżyny stanowią swoistą barierę dla mas powietrza i wiatru.
- Prądy morskie wpływają na klimat ocieplając powietrze i zwiększając ilość opadów (ciepłe prądy morskie) lub oziębiając powietrze i zmniejszając ilość opadów (zimne prądy morskie).
Autor:
aarónr8pb
Oceń odpowiedź:
5