Witaj :)
Naszym zadaniem jest zapisanie równań reakcji chemicznych podanych w podpunktach.
Propan-1-olan potasu + H₂O
[tex]CH_3-CH_2-CH_2-OK+H_2O\right\rightarrow CH_3-CH_2-CH_2-OH +KOH[/tex]
Komentarz: Propan-1-olan potasu to związek organiczny będący pochodną propan-1-olu. Należy do grupy związków zwanych alkoholanami. Alkoholany pod wpływem wody ulegają hydrolizie do odpowiedniego alkoholu, oraz wodorotlenku. W naszym przypadku produktami hydrolizy są propan-1-ol i wodorotlenek potasu. Należy zapamiętać, że hydroliza alkoholanów jest nieodwracalna, ponieważ alkohole nie reagują z zasadami i reakcja biegnąca w stronę lewą byłaby niemożliwa.
CH₃CH(OH)CH₃ = (nad strzałką [O])[tex]CH_3CH(OH)CH_3\xrightarrow {[O]} CH_3COCH_3[/tex]
Komentarz: Mamy tutaj do czynienia z reakcją utleniania propan-2-olu. Propan-2-ol należy do alkoholi II-rzędowych (takich, w których grupa hydroksylowa związana jest z II-rzędowym atomem węgla). Alkohole II-rzędowe w obecności utleniaczy utleniają się do ketonów. Produktem utleniania propan-2-olu jest propanon (aceton).
CH₂=CH₂ (nad srzałką [O] lub KMnO₄)
[tex]CH_2=CH_2\xrightarrow {KMnO_4} HO-CH_2-CH_2-OH[/tex]
Komentarz: W tej reakcji mamy do czynienia z utlenianiem alkenu (etenu) manganianem(VII) potasu. W wyniku utleniania tego związku otrzymujemy alkohol polihydroksylowy a dokładniej diol wicynalny. Diole wicynalne to alkohole dwuwodorotlenowe, w których grupy -OH są przyłączone przy sąsiednich atomach węgla. Produktem utleniania etenu jest 1,2-dihydroksoetan (etano-1,2-diol).
1,2-dibromoetan + KOH
[tex]CH_2Br-CH_2Br+2KOH\xrightarrow{H_2O}HO-CH_2-CH_2-OH+2KBr[/tex]
Komentarz: Mamy tu do czynienia z hydrolizą dibromopochodnej alkanu. W treści zadania nie podano, w jakim środowisku zachodzi reakcja, więc uznaje, że w wodnym. W wyniku hydrolizy zasadowej chlorowcopochodnych alkanów otrzymujemy alkohole. W naszym przypadku poddajemy hydrolizie dichlorowcopochodną, więc produktem będzie alkohol z dwiema grupami hydroksylowymi (diol). Produktem jest etano-1,2-diol.
2-metylohydroksybenzen + K
[tex]2C_6H_4OH(CH_3)+2K\rightarrow 2C_6H_4OK(CH_3)+H_2\uparrow[/tex]
Komentarz: Jest to reakcja podstawionego fenolu z metalem alkalicznym (potasem). W reakcji tej bierze udział grupa hydroksylowa połączona z pierścieniem aromatycznym i otrzymujemy związek o nazwie 2-metylohydroksybenzenian potasu.